Impuls tibbiyot institutida Talabalar ilmiy jamiyati faoliyat, ilmiy-innovatsion faoliyat bilan shug`ullanuvchi “Scientific student Uninon” guruhlari faoliyat yuritadi, u yerda talabalarning ilmiy izlanishlari, innovatsion loyihalari va ijodiy ishlari qo‘llab-quvvatlanadi. Jamiyatning asosiy maqsadi — talabalarni ilmiy faoliyatga jalb qilish, tajriba almashish va kasbiy rivojlanish imkoniyatlarini yaratish.
Oliy ta’lim muassasalarining tibbiyot yo‘nalishi bo‘yicha, xususan Davolash ishi iqtidorli talabalari uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 10.08.2023 Farmoni asosida ayrim nomli davlat stipendiyalari joriy etilgan. Ushbu stipendiyalar yuqori kurs talabalari orasidan tanlanadi va ular quyidagi mezonlarga javob berishlari kerak:
• Barcha fanlardan o‘qish ko‘rsatkichlari “a’lo” (ko‘pi bilan 25% “yaxshi”) bo‘lishi;
• Ijodiy ishlar va ilmiy loyihalarda faol qatnashish;
• Stipendiya oliy ta’lim muassasalarining har bir yuqori kurs talabalaridan bir nafariga tayinlanadi.
Shuningdek, tarixiy nomdor stipendiyalar mavjud: “Islom Karimov” va “Ibn Sino” nomli davlat stipendiyalari, ular talabalarning ilmiy, ijodiy va o‘quv yutuqlarini rag‘batlantirishga qaratilgan. Nomdor stipendiya sohiblariga beriladigan miqdor har yili o‘zgarib turadi, talabalar bozor va marketing sharoitlariga mos ravishda qo‘llab-quvvatlanadi.
Talabalar ilmiy jamiyati orqali talaba-yoshlar nafaqat stipendiya olish imkoniyatiga ega bo‘ladi, balki ilmiy konferensiyalarda ishtirok etish, loyihalarni taqdim etish va klinik amaliyot bilan ilmiy tadqiqotlarni uyg‘unlashtirish imkoniyatiga ham ega bo‘ladilar.